Ako investovať 50 tisíc a zbohatnúť?

13/01/2020
Ako investovať 50 tisíc a zbohatnúť?
Ak sa rozhodnete investovať 50 000 eur, mali by ste tak urobiť rozumne.

Učiniť rozhodnutie ako investovať svojich 50 000 môže byť ťažkou a pomerne komplikovanou úlohou. V dnešnej dobe, kedy je na trhu veľká škála rôznych investičných možností, je ťažké určiť, ktorá z nich je najlepšia. Preto, by ste sa určite mali poradiť s investičným poradcom, ktorý vám predstaví tie najlepšie možnosti práve pre vás.

Mali by ste si stanoviť svoje investičné ciele a rozhodnúť sa ako investovať 50 tisíc s minimálnym alebo dokonca žiadnym rizikom. Ak viete, čo chcete, finančný poradca vám pomôže dosiahnuť  zisk a to spôsobom, ktorý vám bude najviac vyhovovať.

Akcie, dlhopisy a fondy sú najrozšírenejšími investičnými produktami. Mali by ste vedieť, že ak máte 50 tisíc nazvyš, je o veľa lepšie ich investovať ako len uložiť pod matrac. Ak si ich budete šetriť, neprinesie vám to žiaden zisk. Investícia je aktívum alebo položka, ktorá sa kupuje, aby v budúcnosti generovala určitý príjem.

Zlatým pravidlom investovania je, že musíte byť dobre oboznámený s celým procesom investovania. Ak to potrebujete, obráťte sa na finančného poradca, zistite si veľa informácií o investíciách na internete a pripravte si plán, ako investovať vašich 50 tisíc eur. Nakoľko nejde o malú sumu, mala by byť tieto finančné prostriedky investované starostlivo a rozumne.

Čo by ste mali urobiť pred tým, ako investujete?

Splaťte všetky svoje dlhy. Predtým ako investujete si musíte byť 100% istý, že nemáte žiadne dlhy. Ak nejaké máte, urýchlene ich vyplaťte. Ak, tak urobíte odložte si nejaké peniaze bokom, pre prípad núdze.

Podobné: Ako správcovia majetkov oslovujú ultra-bohatých klientov

Sledujte svoje mesačné príjmy a bežné výdavky. Zapíšte si, koľko zarobíte vy a každý člen vašej rodiny. Rovnako si poznačte aj vaše mesačné výdavky. Pomôže vám to zistiť, koľko zarobíte, miniete a koľko by ste mali investovať, aby ste dosiahli požadovaný zisk.

Uistite sa, že ste pripravený investovať. Nezabudnite na to, že investovať, keď máte nesplatené dlhy sa jednoducho nevyplatí. Predtým, ako investujete 50 tisíc eur, splaťte všetky svoje dlhy. Nie je veľmi rozumné investovať 50 tisíc eur a zároveň aj platiť vysoký úrok z dlhu na vašej kreditnej karte. Najskôr vyplaťte dlh a potom môžete uvažovať nad investíciami.

Stanovte si mieru rizika, ktorú ste ochotný podstúpiť. Akýkoľvek druh investície predstavuje určitý stupeň rizika. Ak teda chcete investovať svoje peniaze do akcií, dlhopisov, fondov obchodovaných na burze alebo podielových fondov, musíte pochopiť, že neexistuje žiadna záruka, že neprídete o všetky svoje peniaze. Vyššie riziko sa ale zvyčajne spája s podstatne vyššou návratnosťou vašich investícií. 

Ako bezpečne investovať 50 000 eur?

Ak hľadáte istotu, musíte sa obzerať po nízko-rizikových investičných možnostiach. Akcie sú jedným z najpopulárnejších spôsobov investovania. Hoci investori vedia, že hodnota akcií sa kolíše, naďalej investujú do tejto triedy aktív, nakoľko im prináša vyššie zisky, ako investície s nižším rizikom. V prípade, že nechcete podstupovať žiadne riziko, musíte si vybrať investičný nástroj s nízkym alebo žiadnym rizikom, napríklad uložiť peniaze na sporiaci účet. Nezabúdajte však na to, že ak uložíte svoje peniaze na sporiaci účet, nemôžete očakávať pravidelný príjem, ako by to mohlo byť v prípade fondov obchodovaných na burze, ktoré zahŕňajú akcie, dlhopisy alebo nehnuteľnosti. Úrokové sadzby sú pri sporiacich účtoch také nízke, že sa inflácii väčšinou nevyrovnajú. Ak v blízkej dobe nepotrebujete použiť tieto peniaze, môžete si dovoliť vstúpiť na burzu. Čím dlhšie na nej ostanete, tým predvídateľnejšie môžu byť výsledky.

Faktory ovplyvňujúce vašu investíciu

Ak sa rozhodnete investovať 50 tisíc eur, musíte byť pripravený na to, že existuje najmenej 5 dôležitých faktorov, ktoré môžu ovplyvniť vaše investičné rozhodnutie.

Stanovte si ciele. Prvým krokom je stanovenie si oblasti, do ktorej by ste chceli investovať. Chcete si týchto 50 tisíc odložiť na dôchodok alebo za ne kúpiť nový automobil? Odložíte ich pre svoje deti? Alebo ide o zázračné dedičstvo, ktoré použijete na vyplatenie zálohy za väčší dom? Odpoveď na tieto otázky vám pomôže urobiť správne investičné rozhodnutie.

Definujte si časový horizont. Časový horizont sa vzťahuje na obdobie, počas ktorého budete držať svoju investíciu. Tí investori, ktorí sa chystajú investovať 50 tisíc eur a očakávajú, že im tieto peniaze budú k dispozícii o dva týždne, mesiace alebo dva roky, by sa mali vyhnúť investičným stratégiám, ktorými vložia peniaze do akcií. V porovnaní s ostatnými druhmi investícií (akými sú napríklad tradičné dlhopisy), sú hodnoty akcií viac volatilné, nakoľko nie sú konštantné. Ak sa chystáte odložiť si tieto peniaze na dôchodok, váš časový horizont bude definovaný rozdielom vášho aktuálneho veku a veku, kedy plánujete odísť na dôchodok.

Okolnosti. Koľko máte rokov? Kde pracujete? Koľko peňazí zarobíte? Koľko ušetríte? Aké sú vaše finančné ciele? Chystáte sa v najbližšej dobe oženiť alebo rozviesť? Odpovede na tieto otázky určujú koľko peňazí máte k dispozícii a toho koľko peňazí v blízkej budúcnosti zarobíte, v prípade dedičstva alebo rozvodu. Ak máte dostatok peňazí na vyžitie, mali by ste rozhodne uvažovať nad investíciou.

Emócie. Verte, či neverte, váš charakter, spolu s emóciami diktuje, ako by ste mali svoje peniaze investovať. Akékoľvek investičné rozhodnutie si vyžaduje pevnú vôľu a trpezlivosť. Investícia, ktorá nie je stabilná si vyžaduje veľa trpezlivosti, pokoja a vôle, aby ste ustáli výkyvy na trhu.  V prípade, ak neviete, ako toto všetko môže ovplyvniť vaše investičné rozhodnutie, je pravdepodobne potrebné urobiť si test, koľko rizika dokážete uniesť. 

Prečo niektoré investície vyjdú a iné zas nie?

Na investíciách môžete zarobiť ak: iní investori ocenia spoločnosť, do ktorej ste investovali. Preto, ak sa rozhodnete akcie danej spoločnosti predať, nebudete s tým mať žiaden problém. Spoločnosť, do ktorej investujete svoje peniaze, bude mať lepšie výsledky ako jej konkurenti. A zároveň ak spoločnosť bude dosahovať vysoké zisky.

Vaša investícia môže byť stratová, ak: ľudia, ktorí vedú spoločnosť, klamú o akomkoľvek aspekte svojho podnikania. Klamú o minulých alebo budúcich ziskoch, poskytujú nepravdivé údaje ohľadom investícií, aby mohli podviesť potencionálnych investorov, tvrdia, že majú zmluvy o predaji svojich výrobkoch, aj keď ich nemajú atď. Zamestnávatelia spolu so zamestnancami, ktorí pre spoločnosť pracujú, sú nespoľahliví a nečestní. Namiesto toho, aby využili vaše peniaze na expanziu podniku, použijú ich na nákup oblečenia, nových áut alebo zaplatenie luxusných dovoleniek. Vedenie spoločnosti nevie riadiť podnik, ak spoločnosť míňa príliš veľa a výdavky sú vyššie ako zisky. Spotrebitelia nechcú nakupovať výrobky alebo služby, ktoré spoločnosť ponúka. Spoločnosť má horšie výsledky ako konkurencia. Makléri, ktorí sú zodpovední za predaj akcií spoločnosti, manipulujú s cenami akcií, aby neodrážali skutočnú hodnotu spoločnosti.

Čo je najväčším problémom všetkých investorov?

Emócie sú najväčšou prekážkou každého investora. Nikto nemôže ovládať trh. A kvôli nedostatočnej sebakontrole, mnoho investorov vykoná investičné rozhodnutia, ktoré sú ovplyvnené emóciami a často vedú k negatívnym výsledkom. Výsledkom takýchto krokov môže byť väčšie riziko spojené s nedosiahnutím vašich dlhodobých cieľov. Preto ak nie ste veľmi emočne stabilný alebo ste začínajúcim investorom, mali by ste sa poradiť s finančným poradcom.

Podobné: 10 najlepších alternatívnych investícií

Kľúčové vlastnosti, ktoré rozhodne potrebujete

Veľa sa učte. Aj keď ste dobrým investorom, nikdy sa neprestávajte učiť niečo nové. Investičné ciele, spôsoby a stratégie sa neustále menia. Aby boli vaše investície aj naďalej ziskové, musíte sa neustále informovať o aktuálnych trendoch na trhu.

Utrácajte rozumne. Ak míňate veľa peňazí na nepotrebné veci, bude veľmi ťažké odložiť si nejaké peniaze na investovanie. Pokúste sa obmedziť takéto nákupy a utrácajte s rozumom. Pamätajte, že čím viac ušetríte, tým viac budete v budúcnosti mať.

Buďte trpezlivý. Investovanie si vyžaduje čas, a to najmä ak chcete podniknúť dlhodobé investície. Samozrejme, že ide o veľmi nudný proces, no výsledok bude rozhodne stáť za to dlhé čakania. Ďalším krokom, ktorý musíte urobiť, je vypracovanie dobrej investičnej stratégie. Bez nej budete stratený.

Koľko môžete zarobiť investovaním 50 000 eur?

Ako sa dá zbohatnúť na investovaní 50 000 eur bez použitia čiernej mágie? Na túto otázku neexistuje presná odpoveď, pretože výsledok každej investície je ovplyvnený viacerými faktormi. Pri investovaní musíte byť pripravený na dva rôzne výsledky: buď môžete veľa zarobiť, alebo stratiť. S istotou môžeme konštatovať, že to týmto spôsobom funguje od nepamäti. Napríklad, ak by ste v období medzi rokmi 1950 a 2009 investovali 50 000 eur, váš výsledný zisk by bol 142 000 eur (za 15 rokov), nakoľko akciový trh v tomto časovom horizonte v priemere rástol ročne o 6 až 7%. Často môžete počuť, že výkonnosť, ktorú akcie dosahovali v minulosti sa nerovná budúcim potencionálnym výsledkom. No vďaka vysoko diverzifikovanému portfóliu a nízkym poplatkom sa riziko nenávratnosti investície znižuje.

Zdroj: Quora, Wealthsimple