5 bizarných symbolov statusu

01/07/2019
5 bizarných symbolov statusu
Zabudnite na rýchle Porsche, súkromné lietadlá, hodinky v cene bytu alebo vesmírnu turistiku. Naši predkovia dávali svoj spoločenský status najavo inak, napríklad aj prenájmom ananásu či topánkami so špicom ostrým ako meč.

Čo éra a miesto, to iné symboly statusu. Aj keď sa ich podoby v priebehu dejín výrazne menili, účel ostal viac-menej rovnaký: ide o veci, ktoré primárne slúžia na rýchle a jasné spoločenské zaradenie, šuchorenie peria a demonštrovanie bohatstva. A pôžitkárska hodnota? Ako zistíte z riadkov nižšie, nie vždy je podmienkou.

Tulipány

Vlastniť tulipánovú záhradku v Holandsku 17. storočia bolo „big deal“. V jednom príbehu z roku 1620 sa spomína, že majiteľ honosného domu sa pokúsil vymeniť svoju nehnuteľnosť za desať cibuliek tulipánu. Neúspešne, cena domu nebola adekvátnou protihodnotou vzácneho kvetinového importu z Indie. Niektoré dobové zdroje dokonca uvádzajú, že v tom čase sa cena jednej (!) cibuľky tulipánu vyrovnala desaťnásobku priemernej ročnej mzdy holandského robotníka.

Ananásy 

Keď Krištof Kolumbus priniesol zo zámorských ciest ananás, starý kontinent ostal v úžase z exotického dizajnu a podmanivej sladkosti neznámeho ovocia. Nedostupnosť spojená s enormným dopytom viedla k tomu, že počas vrcholu „ananásovej horúčky“ na prelome 17. a 18. storočia mal jeden kus (v prepočte na súčasné pomery) hodnotu až 7 000 eur. Aristokrati zdobili ananásmi vitríny a nechávali ich hniť aj niekoľko mesiacov tam, kde boli čo najviac na očiach hostí. Ananásový biznis vyšťavili obchodníci do poslednej kvapky – popri predaji sa rozmohol aj prenájom ovocia ako luxusnej dekorácie večierkov.

RTG večierky 

Amerika, začiatok dvadsiateho storočia. Čerstvo vynájdené filmové médium je zatiaľ považované skôr za ľudovú zábavu. Tí, čo boli na spoločenskom rebríčku o pár stupienkov vyššie, sa na žúroch zabávali sofistikovanejšími spôsobmi reprodukcie reality. Bohatí vo veľkom nakupovali RTG zariadenia, aby mohli hostí ohurovať snímkami kostí. Zúčastniť sa jedného z takýchto nóbl večierkov bolo zážitkom, čo s vami ostal dlhšie. Najmä preto, že ste nadránom odchádzali nielen s dávkou alkoholu, ale aj radiácie v krvi.

Mumifikované suveníry

Aj na druhej strane Atlantiku smotánku zaujímalo, čo sa skrýva pod povrchom, avšak na rozdiel od frivolných Američanov, ktorí sa „obnažovali“ až na kosť, zámožných Britov s morbídnou zvedavosťou fascinovalo odkrývanie mŕtvych tiel. Ku koncu 19. storočia bolo rozšírenou módou medzi prominentnými členmi viktoriánskej spoločnosti zainvestovať do autentickej múmie dovezenej z Egypta. Vysušená organická ozdoba predstavovala kultúrnu vložku každej riadnej high-endovej párty. S úderom polnoci sa rozkokošená spoločnosť zhromaždila okolo stola a popíjajúc gin sledovali proces odbaľovania múmie.

Topánky na postávanie 

Pomerne extrémnym dokazovaním spoločenského statusu bola v minulosti účelovo nepraktická móda. Čím viac nepraktická, tým údernejší bol odkaz, že majiteľ si môže dovoliť povýšiť excentrickosť nad úžitkový dizajn. A tak na stredovekých portrétoch šľachty často vídame podivne tvarované topánky s nezmyselne predĺženou špičkou. Niektoré modely obuvi mali na dĺžku až 60 centimetrov, na čom by nebolo nič zvláštne, keby sa meralo od päty k palcu, nie od palca dopredu. Extra ostré topánky okoliu naznačovali, že ich vlastník je dostatočne zabezpečený na to, aby si mohol dovoliť nepracovať a len tak postávať – nič iné by ani, možno s výnimkou šermiarskych súbojov, v danej obuvi nezvládol.