10 najlepších alternatívnych investícií

16/12/2019
10 najlepších alternatívnych investícií
Investície sú viac ako len akcie, dlhopisy alebo podielové fondy.

Hoci je skvelé začať s investovaním do tradičných tried aktív, existuje mnoho rôznych možností, z ktorých si môžete vybrať. Tento článok obsahuje podrobné informácie o rôznych typoch alternatívnych investícií, ktoré by ste mali zvážiť pri budovaní vášho portfólia. Niektoré z týchto investícií môžu viesť k veľkým zdrojom pasívneho príjmu, zatiaľ čo iné si budú vyžadovať trochu viac vašej pozornosti. Ak ste pripravený expandovať nad rámec tradičných tried aktív, diverzifikácia portfólia prostredníctvom alternatívnych investícií môže byť to, čo hľadáte.

1) Investujte do nehnuteľností

Môže sa zdať, že investície do nehnuteľností sú tradičnou voľbou, no nie je tomu tak. Otázkou je, či sa chcete alebo nechcete stať prenajímateľom nehnuteľnosti. Ak to neznie až tak zle, môže byť nákup domu alebo duplexu dobrou alternatívnou investíciou na generovanie príjmu. Ak chcete začať s kupovaním nehnuteľností, nájdite si nehnuteľnosť, ktorá sa predáva za prijateľnú cenu a našetrite si aspoň na vyplatenie zálohy. Zvyšok bude financovať banka a peniaze, ktoré zarobíte na nájme, by mali byť stačiť na vyplatenie hypotéky, úrokov, daní a opráv. S postupom času sa hodnota nehnuteľnosti bude zvyšovať a vy sa budete tešiť z vyšších príjmov. Prenajímanie nehnuteľností môže byť veľmi zložité. Veci sa rozbijú, dôjde k nehodám a nájomníci nebudú platiť nájom načas. Na zníženie stresu by ste mali porozmýšľať nad najatím správcovskej spoločnosti. Najprv sa ale uistite, že to bude stáť za to. 

2) Nemusíte nehnuteľnosti hneď kupovať

Hoci nechcete byť prenajímateľom nehnuteľnosti, stále do nich môžete investovať. Pomocou kolektívneho financovania môžete ťažiť z vlastníctva nehnuteľnosti bez zodpovednosti. Pri spoločnom financovaní je všeobecne treba zvážiť dva druhy nehnuteľností. V prvom prípade investujete do nehnuteľností a v tom druhom do dlhov. Obidva prípady vám môžu pomôcť vytvoriť toky príjmov, čo je vždy dobré. Pri investovaní do nehnuteľností môže niekoľko investorov kúpiť čiastkové vlastníctvo kolektívne financovanej nehnuteľnosti. Online platformy ako Fundrise a RealtyMogul vám v tomto prípade môžu pomôcť. Na druhej strane investovanie do nehnuteľného dlhu, prostredníctvom spoločnosti ako PeerStreet funguje podobne. Namiesto toho aby ste investovali do fyzického majetku, sa pripojíte k skupine investorov a budete poskytovať pôžičky na nehnuteľnosti. Zámerom je, získanie ďalšieho príjmu, prostredníctvom úrokov z pôžičiek.

Podobné: Ako správcovia majetkov oslovujú ultra-bohatých klientov

3) Pôžičky typu peer-to-peer

Peer-to-peer pôžičky umožňujú, jednej osobe požičať si peniaze od inej osoby. Tieto pôžičky obchádzajú banku a priamo spájajú dlžníkov s investormi. Pre zjednodušenie celého konceptu je tu platforma Lending Club. Požičiavajúci si stanovujú podmienky každej pôžičky. Investori posielajú peniaze na platformu, aby na tieto pôžičky poskytli prostriedky. Dlžník spláca požičanú sumu spolu s úrokmi. Práve na úrokoch môžete zarobiť. Ako investor máte kontrolu nad tým, ako sa vaše peniaze používajú. Aj v tomto prípade sa vo veľkom využíva kolektívne financovanie. Ako jednotlivec nemusíte niekomu poskytnúť plnú pôžičku, ale napríklad 25% z požadovanej sumy, čím znižujete riziko a diverzifikujete svoje investície.

4) Kolektívne investície do umenia

Už sme spomínali kolektívne financované nehnuteľnosti, ale počuli ste o kolektívne financovanom umení? Masterworks je platforma, ktorá spája ľudí, aby investovali do umenia. Majú tím odborníkov, ktorí sledujú trh, aby našli tie najlepšie ponuky obrazov a výtvarného umenia. Cieľom je kúpiť ich pod trhovú cenu, aby tak mohli investori zarobiť čo najviac. Akonáhle kúpia nejaký objekt, Masterworks predá investorom ich podiel. To vám umožňuje spoluvlastniť hodnotné umelecké diela. Keď sa umelecké dielo predá, investori sú vyplatení na základe podielov, ktoré vlastnia.

5) Licenčné poplatky za hudbu

Máte radi hudbu? Licenčné poplatky za hudbu sú ďalším druhom alternatívnej investície, na ktorom môžete zarobiť. Keď zložíte pieseň, máte určité práva. Ak sa neskôr stane hitom, zarábate, ak si ju niekto kúpi, alebo pustí na Spotify, alebo je použitá v reklame. Peniaze, ktoré zarobíte sa nazývajú “licenčné poplatky” a môžu predstavovať slušný príjem. Neznamená to ale, že musíte skladať piesne, aby ste na nich zarobili. Spoločnosť s názvom Royalty Exchange vám ponúka možnosť nakupovať a ďalej predávať licenčné poplatky iných umelcov. Môžete čiastočne vlastniť práva duševného vlastníctva. Tieto typy transakcií zvykli byť súkromné. Ale Royalty Exchange otvára trh širšiemu publiku. Jedná sa o čisto pasívny príjem. Zvyčajne, sa iba veľmi bohatí jednotlivci zaujímajú o tento druh investície, takže to pre začínajúcich investorov nemusí byť správna voľba.

6) Kryptomeny

Kryptomeny sú jednou z najnovších alternatívnych investícií. Určite ste už počuli o bitcoine. Bitcoin bol predstavený v roku 2009 a veľmi rýchlo sa stal populárnou investíciou. Hodnota bitcoinu dosiahla v roku 2017 svoj vrchol, kedy sa rekordne vyšplhala na viac ako 19 000 amerických dolárov. Odvtedy sa na trh dostalo viacero druhov kryptomeny. Medzi tie najpopulárnejšie patria Litecoin, Ethereum a Bitcoin Cash. Všetky tieto kryptomeny vám ponúkajú možnosť ako zbohatnúť. Avšak s kryptomenou sa neobchoduje rovnako ako s akciami. Namiesto toho, môžete tieto digitálne peniaze kúpiť a predať na online trhu. Postup je špecifický iba pre kryptomeny. Coinbase ponúka informácie pre nováčikov, ktorú chcú obchodovať s kryptomenami. Možno si myslíte, že ide o úplne zbytočnú investíciu, nakoľko svet stále ovládajú doláre. Investovanie do kryptomeny vám dáva možnosť využiť jej obrovskú likviditu. Ak vás bitcoin prestane baviť, môžete ním zaplatiť za pizzu, deky alebo kúpiť letenky. Overstock.com, Cheapair a Dominos akceptujú bitcoiny ako spôsob platby.

7) Zlato

Ak chcete diverzifikovať svojho portfólio alternatívnymi investíciami, zlato môže byť veľmi dobrou voľbou. V skutočnosti, zlato kupujú ľudia už viac ako 6000 rokov. Investori často vidia zlato ako likvidné aktívum a ako také ktoré si dlhodobo zachováva svoju hodnotu. Z tohto dôvodu vám môže zaistiť vaše portfólium proti účinkom inflácie. Existuje niekoľko možností ako nakúpiť zlato. Nákup a držanie zlata vo forme mincí alebo tehiel je výborný pre začiatočníkov. Taktiež je to skvelý spôsob ako investovať do zlata, ak nemáte veľa peňazí. Môžete taktiež investovať do fondov obchodovaných na burze, otvoriť si zlatý účet alebo priamo investovať prostredníctvom akcií alebo opcií do ťažby zlata. Niektorí ľudia uprednostňujú fyzickú držbu svojho zlata. Ak sa rozhodnete držať mince alebo tehly, je potrebné sa najprv ubezpečiť, že máte bezpečné miesto, kde ich môžete uložiť a taktiež máte dostatočne vysokú poistku, ktorá pokryje vaše straty v prípade krádeže.

8) Komoditné EFT

Fondy obchodované na burze (EFT) sú jednou z najtradičnejších alternatívnych investícií v tomto zozname. Keď hovoríme o komoditách, individuálnym investorom neboli vždy prístupné. Ale za posledných 20 rokov sa fondy obchodované na burze začali zaujímať práve o komodity. A to uľahčuje ich nákup a predaj. Bežné komodity, s ktorými sa obchoduje na burze zahŕňajú zlato, striebro, ropu, kukuricu, zemný plyn a solárnu energiu. Ak chcete niektoré z nich kúpiť, postupujete presne tak isto ako keby ste kupovali akcie. Rovnako ako priamy nákup zlata, môže vám nákup podielu v komoditnom fonde obchodovanom na burze pomôcť chrániť sa pred rizikom a znížiť účinky inflácie. Pretože komodity, na rozdiel od akcií alebo dlhopisom, si držia svoju pomerne stabilnú hodnotu, môžu pomôcť vyvážiť váš celkový investičný plán.

9) Začnite podnikať

Investovanie do sebou je často tou najlepšou stratégiou. Ak ste si vždy chceli založiť vlastnú firmu, považujte to za alternatívnu investíciu a pustite sa do toho. Keď máte kontrolu nad svojimi obchodnými rozhodnutiami, potenciál rastu je nekonečný. Vlastná spoločnosť môže generovať vyššie výnosy ako iné druhy investícií. Nezabudnite ale na to, že si so sebou nesie tiež jedno z  najvyšších rizík, ktorým budete čeliť, ale to nikdy nebudete vedieť, pokiaľ to neskúsite. A kto vie? Ak to vyjde, mohlo by sa jednať o najpodstatnejšie riziko, ktoré ste podstúpili s najvyššou možnou návratnosťou. Niektoré spoločnosti majú nízke počiatočné alebo trvalé náklady, napríklad písanie na voľnej nohe, spustenie blogu, virtuálna asistencia alebo poskytovanie poradenských služieb. Taktiež sa môžete rozhodnúť začať podnikať popri vašej stabilnej práci, čím sa nepripravíte o pravidelný príjem.

Podobné: Čo je správa majetku conciergom?

10) Investujte do spoločnosti niekoho iného

Ak si chcete užívať výhody plynúce z vlastnenia podniku, ale chcete sa vyhnúť migrénam a nemáte dostatok času, môžete zvážiť investovanie do podniku niekoho iného. Podobne ako aj pri iných crowdfundingových investíciách, aj v tomto prípade budete kupovať čiastkové vlastnícke podiely. Ale na rozdiel od iných prípadov, teraz budete kupovať časti podniku. Ak tak urobíte, budete vlastniť časť spoločnosti a môžete z nej profitovať, v prípade, že sa spoločnosti bude dariť, ale taktiež riskujete straty, ak sa spoločnosti dariť nebude. Investovanie do spoločnosti niekoho iného je vynikajúci spôsob, ako pomôcť spoločnosti získať potrebný kapitál. Avšak obmedzuje to likviditu vášho portfólia. Ak sú vaše peniaze viazané na podnikanie niekoho iného, nemôžete ich prerozdeľovať bez jeho súhlasu.

Sú alternatívne investície rozumným riešením?

Dúfame, že vám tento článok pomôže pri investovaní do iných ako tradičných tried aktív. Každý druh investície si so sebou nesie určité riziko. Predtým ako sa vrhnete do investovania, určite si svoju toleranciu rizika. Ak chcete znížiť pravdepodobnosť straty vašich finančných prostriedkov, držte sa investícií s čo najnižšou mierou rizika. N